Наукові видання

Науково-дослідна діяльність кафедри географії та природознавства здійснюється згідно плану науково-дослідної роботи кафедри та факультету на поточний рік. Згідно плану передбачено виступ викладачів на навчально-методичних семінарах, які проводяться на кафедрі. У кінці кожного навчального року проводиться звіт викладачів з наукової роботи. Працівники кафедри приймають активну участь в організації і проведенні міжнародних і всеукраїнських наукових конференцій, розробці програм стратегій розвитку регіону та науково-дослідних проєктів.

Кафедра географії та природознавства у процесі своєї роботи здійснює науково-видавничу діяльність. Працівники кафедри публікують статті у фахових виданнях (в т.ч. у тих, що входять до наукометричних баз Scopus, Web of Science) і тези доповідей на всеукраїнських та міжнародних наукових конференціях.

Наукові дослідження кафедри проводяться в рамках теми «Географія Карпатського регіону: особливості природи, політичної географії, соціально-економічного розвитку та раціонального природокористування» (номер державної реєстрації 0110U007848).

Науково-педагогічні працівники кафедри готують рецензії на наукові праці колег та відгуки на автореферати дисертацій, беруть участь у рецензуванні та опонуванні дисертаційних робіт, є керівниками студентських науково-дослідних гуртків.

Монографії

Закутинська І.І. Субурбанізація в просторовому вимірі: Івано-Франківськ і його околиці: монографія / І.І. Закутинська, Р.Р. Сливка. – К. : Логос, 2016.- 216с.

У монографії розглядається процес формування приміської зони Івано-Франківська під впливом субурбанізації. Встановлено просторові особливості субурбанізації навколо великого міста в аграрно-індустріальному регіоні, зумовленої суспільними трансформаційними процесами кін. ХХ – поч. ХХІ ст. На основі сучасних методологічних підходів здійснено аналіз позиційних й історико-географічних передумов і чинників формування приміської зони та наслідків історико-географічного розвитку міста в контексті його зв’язків із приміською зоною.

 

Slyvka R., Zakutynska I. How do state and military borders divide the urban spaces of Donbas? Cases of Milove/Chertkovo and Zolote // Spatial Conflicts and Divisions in Post-socialist Cities / Ed. by V. Mihaylov. London: Springer International Publishing. London, 2020. DOI: 10.1007/978-3-030-61765-3 p. 111-128

This book presents cross-national insights into spatial fragmentation in post-socialist cities in Europe. Trying to rethink the heritage of the last 30 years of transformation and grasp current processes taking urban units of various categories as examples, the book exemplifies typical or unique causes of political, social and ethnic disintegration of cities in Central and Eastern Europe. Presenting spatial studies into different cases of conflict in a cross-national context, the authors apply concepts of contested and divided cities, urban geopolitics, cultural atavism, contested heritage, etc.

 

Червінська І. Б. Соціокультурний простір гірської школи регіону Українських Карпат : монографія. Івано-Франківськ : Симфонія Форте, 2020. 380 с.

 

Монографія присвячена комплексному аналізу процесу організації соціокультурного простору закладу загальної середньої освіти гірської місцевості регіону Українських Карпат кінця ХХ – початку ХХІ ст.

Монографія рекомендована науковцям, учителям, менеджерам освітньої діяльності, студентам, усім, хто цікавиться проблемами організації соціокультурного простору інноваційних закладів загальної середньої освіти в контексті глобалізаційних викликів та суспільних трансформацій.

 

Навчальна література

 

Бєлова Н.В. Географія виробничої сфери і транспорту. Навчальний посібник. – Івано-Франківськ, 2021. – 155 с.

Навчальний посібник є теоретико-методичною базою для вивчення нормативного курсу «Географія виробничої сфери і транспорту» для студентів освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр». Навчальний посібник розрахований на студентів денної та заочної форми навчання географічних спеціальностей ЗВО І-ІV р.а., а також на викладачів, вчителів географії та всіх тих, хто займається аналізом суспільно-географічних проблем сучасної України та світу, цікавиться розвитком економіки нашої держави, особливостями трансформації господарства до європейського  економічного простору.

 

Бєлова Н.В. Фізична географія материків та океанів. Навчальний посібник. – Івано-Франківськ, 2021. – 210 с.

Навчальний посібник є теоретико-методичною базою для вивчення нормативного курсу «Фізична географія материків та океанів» для студентів освітнього рівня «бакалавр». В ньому розкрито загальні географічні закономірності диференціації природи поверхні Землі, обґрунтовано регіональний підхід до фізико-географічного районування суходільної та водної поверхонь. Представлено фізико-географічну характеристику Світового океану, материків та їх окремих частин. Наведено екологічні проблеми океанів і материків, висвітлено особливості освоєння людиною їх природних ресурсів.

 

Гілецький Й.Р. Географiчні задачі та їх розв’язування. Посібник для учителів географії та учнів. – Тернопіль. Мандрівець, 2019. – 136 с.

Задачі є одним із видів завдань з географії, який дозволяє перевірити вміння творчо застосовувати набуті теоретичні знання, поглибити їх розуміння. За змістом вони базуються на закономірностях геопросторової організації ландшафтної сфери Землі, які можуть бути подані у вигляді розрахункових географічних задач. У посібнику спочатку коротко розкриваються деякі основні географічні закономірності, на яких базуються задачі, дається короткий опис особливостей задач цього змістового блоку, розв’язки типових і складних задач з теми, а тоді підбірка задач для розв’язування, відповіді на які подана у кінці.

 

 

Фоменко Н.В. Медична географія. Навчально-методичний посібник для самостійного вивчення дисципліни – м. Івано-Франківськ: Галицька академія, 2009. – 232с.

Складено на основі базових підручників із медичної географії, курортології, регіональної географії та статистичних довідників по захворюваності населення України та Івано-Франківської області. У роботі розкривається суть основних понять медичної географії, подасться характеристика основних її розділів, розкриваються особливості у поширенні соматичних та інфекційних захворювань по регіонах світу та України зокрема.
Посібник адресований студентам, аспірантам, викладачам для використання в галузях географії захворювань, медицини, курортології.

 

 

Смирнов І.Г., Фоменко Н.В. Міжнародний туристичний бізнес. Навчально-методичний посібник для самостійного вивчення дисципліни – м. Івано-Франківськ: Галицька академія, 2009. – 152с.

У навчальному посібнику викладений матеріал з міжнародного туристичного бізнесу (МТБ) – одного з нових, але надзвичайно динамічних напрямків підприємницької діяльності в світі та України. Це новий курс, що недавно почав викладатися студентам фаху “Менеджмент міжнародного туризму” у вищих навчальних закладах України. Розглянуто теорії МТБ та моделі управління ним за кордоном, особливості міжнародною туристичного ринку, як ринку послуг, економічні функції МТБ. Особливу увагу приділено розкриттю компонентної та регіональної структури МТБ, міжнародним організаціям у сфері туризму.

 

 

Фоменко Н.В. Рекреаційні ресурси та курортологія. Навчальний посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2007. – 312с.

В підручнику викладені основні визначення, зміст та завдання рекреації. Дано класифікацію рекреаційних ресурсів та визначення природного рекреаційного потенціалу території, величини рекреаційних навантажень та ландшафтні комплекси факторів та умов, які мають лікувальні значення: охарактеризовано рекреаційні ресурси України. Підручник з рекреаційних ресурсів та курортології розрахований на студентів екологічних спеціальностей вищих навчальних закладів, а також на коло читачів, які бажають розширити знання в галузях відпочинку, туризму, охорони природи і здоров’я.

 

 

 

 

Сливка Р. Просторовий розвиток приміської зони Івано-Франківська: ментальні межі, нерівномірність, фрагментація / Р. Сливка, І. Закутинська // Урбаністична Україна: в епіцентрі просторових змін / За ред. К. Мезенцева, Я. Олійника,  Н. Мезенцевої. – Київ, «Фенікс», 2017. – С. 304-325.

Монографія продовжує серію наукових праць ”Суспільна географія ХХІ століття“, започатковану Київським відділом Українського географічного товариства. У монографії представлені теоретичні та прикладні результати досліджень українських вчених у галузі урбаністичної географії. В роботі проаналізовано розвиток урбаністичних досліджень в Україні, охарактеризовано динаміку мережі міст України та окремі регіональні паттерни.

Гілецький Й. Р.

Готуємося до зовнішнього незалежного оцінювання. Соціально-економічна географія світу : збірник тестових завдань / Й. Р. Гілецький. — Тернопіль : Мандрівець, 2016. — 112 с. — (Серія “Зовнішнє незалежне оцінювання”)

Збірник містить тести з усіх тем загальної частини географії, соціально-економічної географії світу, які вивчаються сьогодні (в тому числі ті, які вивчалися раніше) у загальноосвітніх навчальних закладах України. У збірнику п’ять розділів, які розбиті на підрозділи, а ті у свою чергу на теми. За структурою і змістом вони повністю відповідають посібнику для абітурієнтів “Соціально-економічна географія світу: навчальні матеріали”.

 

 

Гілецький Й.Р.

Географія «Україна у світі: природа, населення»: Практиктичні роботи і дослідження. 8 клас. — Тернопіль: «Навчальна книга «Богдан», 2016. — 56 с. (Схвалено комісією з географії Науково-методичної ради з питань освіти Міністерством освіти і науки України (лист №2.1/12-Г-389 від 16.06.2016 р.)

Видання передусім заміняє звичайний робочий зошит, оскільки тут навчальний матеріал розбитий на теми та уроки, де під записом теми уроку подані лінійки для здійснення певних записів за вказівкою вчителя. Тут також містяться опрацьовані алгоритми виконання усіх передбачених навчальною програмою практичних робіт та контурні карти для нанесення вказаних об’єктів.

Гілецький Й. Р., Чобан Р.Д. Географія. 9 клас : міні-конспекти уроків до підручника

Й. Р. Гілецького та ін. / Р. Д. Чобан, Й. Р. Гілецький, Я. Д. Атаманюк. — Х. : Вид- во «Ранок», 2017. — 56 с.

Посібник складено відповідно до нової навчальної програми із курсу гео- графії для загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженої Міністерством освіти і науки України, з урахуванням особливостей структури підручника з географії для 9 класу (автори Й. Р. Гілецький, Р. Р. Сливка, Я. Д. Ата- манюк, Р. Д. Чобан).

Видання містить базові матеріали до кожного уроку та календарно-тема- тичний план, який також розміщений на сайті interactive.ranok.com.ua.

Посібник призначений для вчителів географії.

 

 

 

Гілецький Й. Р.

Географія : підручник для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл. / Й.Р. Гілецький, Р.Д. Чобан, М.І. Сеньків. — Тернопіль : На-вчальна книга — Богдан, 2015. — 312с.

 

Рекомендовано Міністерством освіти і науки України (наказ Міністерства освіти і науки України від 20.07.2015 № 777)

 

 

 

Гілецький Й. Р.

Соціально-економічна географія світу : навчальні матеріали / Й. Р. Гілецький, Р. Р. Сливка. — Тернопіль : Мандрівець, 2016. — 132 с.

Посібник містить навчальний матеріал з тем соціально-економічної географії світу (загального огляду), передбачених навчальною програмою шкільного курсу географії 10 класу та програмою для вступників до вищих навчальних закладів. Усі теми розкриваються з урахуванням найновіших підходів до суспільно-географічної оцінки тенденцій розвитку людської цивілізації, а також ґрунтуються на найновіших статистичних та аналітичних матеріалах, що взяті з авторитетних міжнародних джерел.

 

Я. Д. Атаманюк, Т.Д. Атаманюк, П.А. Горішевський

Діяльність туристської самодіяльної організації: Навчально методичний посібник. – Івано-Франківськ: Галицька академія 2008. -280 с.

Складено на основі базових підручників із спортивного туризму та методики турисько-краєзнавчої роботи, організації туристичної діяльності. У роботі розкривається суть основних понять самодіяльного туризму, подається характеристика туристських організацій, розкриваються основні напрями діяльності.

 

 

 

 

Я. Д. Атаманюк

Івано-Франківська область: Географічний атлас: Моя мала Батьківщина

Відповідальний редактор Т.В. Погурельська – К.: ТОВ «Видавництво «Мапа», 2005 – 20с.

 

 

 

 

 

 

Я. Д. Атаманюк, С. П. Воляр, Л.С. Кухній

Основи менеджменту: Навчально-методичний посібник для самостійного вивчення дисципліни. – Івано-Франківськ: ІМЕ «Галицька академія», 2007. -168с.

Складено на основі базових підручників із менеджменту різних авторів. У роботі розкривається вся суть основних понять менеджменту, подається характеристика наукових шкіл менеджменту, розкриваються підходи та методи управління. Охарактеризовано основні функції та принципи менеджменту. Поданоновітні теоретичні та методологічні підходи у галузі менеджменту.

 

 

Червінська І. Б., Оліяр М. П., Русин Г. А. Основи науково-педагогічних досліджень (модульно-рейтинговий підхід): навчально-методичний посібник для студентів ЗВО. Івано-Франківськ: НАІР, 2013. – 214 с

 У навчально-методичному посібнику «Основи науково-педагогічних досліджень: модульно-рейтинговий підхід» подано теоретичний та методичний матеріал на допомогу викладачам, студентам педагогічних спеціальностей, учителям.

 

 

 

 

Червінська І. Б. Цифрова освіта: збірник наукових праць / за ред. І.  Цепенди та О. Будник. Івано-Франківськ: Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, 2021. 296 c.

У книзі зібрано наукові статті, які підготовлені та опубліковані у рамках  програми “ЄС ERASMUS + K2 «MoPED». Книга адресована здобувачам освіти, наукового ступеня, науково-педагогічним, педагогічним працівникам ЗЗСО та ЗВО.